Обвинителството отвори предмет по допрен глас за организирана забава во угостителски објект во Прилеп

Од:

Основното јавно обвинителство Прилеп оформи предмет по допрен глас против угостителски објект во Прилеп, кој во вечерните часови на 18 јули годинава организирал забава на која биле присутни поголем број посетители, спротивно на законските прописи и мерки за заштита во услови на прогласена пандемија од Ковид-19.

– Постапувајќи по оформениот предмет, надлежното обвинителство издаде наредби за утврдување на фактичката состојба и евентуалната кривична одговорност, како и за обезбедување докази, информираат од ОЈО.

Од ОЈО информираат дека правното лице и одговорно лице физичко лице во правниот субјект се сомничат дека сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи од член 206 од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

Во Скопје 567 активни случаи на Ковид-19, најмногу во Аеродром и Центар

А1он

144 новозаразени со коронавирус, починале осум лица

А1он

Обвинителство: Нема постапка против Мицкоски за „Теретана“, на снимките не го забележавме лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе жалба, бара затвор за возачот што ја предизвика сообраќајката кај „Млечен ресторан“

Ана Ололовска

За една недела во Крива Паланка регистирани 125 прекршоци за неносење маска

Ана Ололовска

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Ана Ололовска