Обвинителството издаде наредба да се провери чие е земјиштето каде што Усеини гради бетонска база

Од:

Од Основното јавно обвинителство за „А1он” потврдуваат дека издале наредба за проверка чија сопственост е земјиштето на кое се наоѓа бетонската база изградена од советникот Нефи Усеини, како и дали е дадено под закуп.

Бетонската база се градеше повеќе од пет месеци, а додека Општина Охрид не знаеше чија е, советникот Усеини за „А1он” изјави дека е негова.

„А1он” пред два месеци објави дека парцелата на која се гради е сопственост на Исламската верска заедница, која ја добила преку процесот за денационализација во периодот од 2013 до 2014 година.

Досега, не е издадена одлука за издавање на еколошка дозвола, како што налага Законот за животна средина, за да се изгради база за производство на бетон.

Би можело да ве интересира

Затвореници се обиделе да силуваат 19-годишен струмичанец во охридскиот затвор

А1он

Нефи Усеини и брат му пуштени на слобода

Кристијан Ландов

Значително опаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на брегот на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Помен за загинатите во бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Единаесет години од бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Кујтим Усеини: Багерот што вади песок од Охридското Езеро не е сопственост на „Нефи ИК“

Ана Ололовска