Обвинителство се уште прибира докази за утврдување кривична одговорност за пожарот во модуларната болница во Тетово

Од:

Од Основното јавно oбвинителство на Република Северна Македонија денеска информираа дека нивните службеници од тетовското обвинителство се уште работат на предметот отворен поради пожарот во модуларната болница на 8 септември во Тетово, при што животите ги загубија 14 луѓе.

dobivaj vesti na viber

Од таму потенцираат дека истрагата се уште е во насока на собирање на материјални и вербални докази за утврдување на кривична одговорност.

-Јавните обвинители кои преземаат дејствија во насока на расчистување на причините за пожарот во Модуларната ковид болница во Тетово, интензивно постапуваат. Се очекува во обвинителството да пристигнат извештаите од наредените вештачења, меѓу кои и вештачењето од експертите од Република Германија. Откако ќе се приберат материјалните и вербални докази, обвинителите ќе ги разгледаат и анализираат, ќе биде утврдено дали и каде постои кривична одговорност, по што ќе биде донесена и одлука за натамошниот тек на постапката, се вели во одговорот на Обвинителството по барање на новинарите од Тетово.

На 5 октомври, Обвинителството објави извештај за причините за пожарот и информираше дека се започнало во моментите кога лекарскиот тим ја започнал реанимацијата на пациентка болна од КОВИД-19, при што се случил краток спој на продолжен кабел.

Би можело да ве интересира

Сопственик на угостителски објект обвинет за Трговија со луѓе

Ана Ололовска

Скопјанец осомничен дека тешко ја повредил сопствената мајка при семејно насилство

Ана Ололовска

Предложен притвор за двајца осомничени за недозволена трговија со дрога во Гостивар

Ана Ололовска

Жител на Прилеп осомничен за обид за убиство на поранешната сопруга

Ана Ололовска

Предложен притвор за дилер од Битола

Ана Ололовска

Кумановец осомничен за поседување марихуана и психотропни супстанции

Ана Ололовска