Обвинителство: Да им биде продолжен притворот на осомничените за несреќата кај Ласкарци

Од:

Скопското јавно Обвинителство што ја води истрагата за несреќата кај Ласкарци, побарало од судот да им биде продолжен притворот и куќниот притвор на осомничените, дознава „А1он“. Пред околу 30 дена, притвор им беше определен на шоферот на автобусот со кој што патуваа оштетените патници и на сопственикот на превозникот, „Дурмо турс“.

Станува збор за предлози со кои се бара да им биде продолжен притворот на тројцата осомничени, и куќниот притвор на уште тројца осомничени. За еден седмоосомничениот беа побарани и определни мерки за претпазливост. За предлозите на Обвинителството треба да одлучи Кривичниот суд.

Според сознанијата на „А1он“, во скопското Обвинителство и натаму се сослушуваат сведоци во истрагата.

Несреќата кај Ласкарци се случи на 13 февруари годинава кога автобусот на „Дурмо турс“ со 51 патник излета од патот Тетово – Скопје и падна во провалија откако ја проби заштитната ограда на автопатот. Во несреќата загинаа 16 лица, а 39 беа повредени.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Законот за ЈО без договор оди во Собрание

Ана Ололовска

ВИДЕО: Од „Рекет“ Катица Јанева ќарила мебел од 5 илјади евра

Мери Јордановска

Судијката која го судеше Заев за „Поткуп“ ќе ја суди сообраќајката кај Ласкарци

Васко Маглешов

Изгаснат шумскиот пожар кај Буковиќ

Татјана Ташкова

Продолжува гаснењето на пожарот над скопските села

Татјана Ташкова

Ставен под контрола шумскиот пожар над скопските села, ќе се догаснува изутрина