Обвинителствата ќе ги споредуваат листите на патници од граничните премини

Од:

Веднаш по денешната прес конференција на бугарските органи на истрагата во врска со сообраќајната несреќа што се случи завчера на автопатот „Струма“, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде усна наредба до СВР Скопје за обезбедување на листи на патници кои со автобуси на БЕСА ТРАНС ја напуштиле Република Северна Македонија на 18.11.2021 година и листи на патници кои влегле во државава на 22.11.2021 година.

„Обезбедувањето на листите од граничните премини е со цел да се направи споредба на патниците, бидејќи според изјавата на обвинителот Сарафов недостасува еден патник од запалениот автобус.

Истата постапка ја спроведува и бугарското обвинителство кое ги споредува листите од граничните премини за влез на патници од Република Северна Македонија во Република Бугарија на 18.11.2021 година и листите за влез од Република Турција во Република Бугарија на 22.11.2021 година и излез од Република Бугарија кон нашата земја наредниот ден“, информираат од Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Комитова: Несреќата на автобусот на „Беса Транс“ не се случила поради голема брзина, причините за пожарот непознати

А1он

ВИДЕО: Патот „Струма“ каде загинаа 45 лица има недостатоци и не може да биде магистрала, фалеле и знаци

Кристијан Ландов

Министерката за регионален развој на Бугарија ќе ги презентира резултатите од инспекцијата на автопатот „Струма“

Ана Ололовска

Преку организиран државен протокол телата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија ќе им бидат предадени на семејствата

Ана Ололовска

Телата на загинатите во автобуската несреќа ќе бидат пренесени авионски во петок

А1он

(ВИДЕО) Сопственикот на „Беса Транс“ привремено се преселил во Бугарија: Си велам, што не загинав и јас

А1он