Обвинителот Рустеми пристигна на сведочење во ОЈО

Од:

Обвинителот Бурим Рустеми од Специјалното јавно обвинителство пристигна во Обвинителството за организиран криминал, каде треба да даде исказ за случајот „Рекет“.

Рустеми беше повикан да сведочи во ЈО вчера, но неговото сослушување беше одложено поради рочиштето за предметот „ТНТ“, каде тој го застапува обвинението.

Во Обвинителството за организиран криминал од почетокот на неделава искази за случајот „Рекет“ дадоа специјалните обвинителки Лиле Стефанова и Елизабета Јосифовска, а во вторник на распит е повикана и шефицата на СЈО, Катица Канева.

Стефанова и Јанева беа спомнати во снимените разговори и видеата што ги објави интернет изданието на италијанскиот весник „Ла Верита“ во врска со случаите „Рекет“ и „Империја“.

Истрагата за „Рекет“ во Јавното обвинителство ја води шефицата на организиран криминал Вилма Рускоска.

Засега единствените осомничени за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски и Зоран Милески остануваат во притвор. Обвинителството двајцата ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот Јовановски и за „перење пари и други приноси од казниво дело“

Би можело да ве интересира

Заев: Ги слушнав заканите, мерките на претпазливост се преземени

Татјана Ташкова

Обвинителство за снимките околу „Рекет“: Го анализираме материјалот, па ќе видиме дали ќе повикаме лица да дадат исказ

Кристијан Ландов

УЈП најде начин да им пушти плата на вработените во СЈО, но без високите надоместоци за доверливост

Васко Маглешов

Героски за снимките за „Рекет“: Јас сум Геро, еден е новинарот Героски, но не сум поседувал бомби

Кристијан Ландов

Осомничени во „Поштенска банка“ и сведоци во „Рекет“

Васко Маглешов

(АУДИО) „Геро ќе ги пука сега сите“, вели гласот кој наликува на познатиот бизнисмен кој е сведок во „Рекет“

Кристијан Ландов