Обвинителот Бурим Рустеми повикан во ОЈО за „Рекет“

Од:

Обвинителот Бурим Рустем од Специјалното јавно обвинителство е повикан да даде исказ во Обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет“.

Од Јавното обвинителство потврдија дека обвинителот Рустеми е повикан, но поради утрешното судење за „ТНТ“ каде тој го застапува обвинението, се уште не е прецизирано точно време, кога ќе биде сослушан.

Во Обвинителството за организиран криминал од почетокот на неделава искази за случајот „Рекет“ дадоа специјалните обвинителки Лиле Стефанова и Елизабета Јосифовска.

Обвинителката Лиле Стефановска заедно со нејзината шефица Катица Јанева беа спомнати во снимените разговори и видеата што ги објави интернет изданието на италијанскиот весник „Ла Верита“, а во врска со случаите „Рекет“ и „Империја“.

Од ЈО засега не откриваат дали и кога ќе биде повикана и Јанева.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русковска: Задоволна сум од пресудата за Зоран Милески – Кичеец

Мери Јордановска

На „Титаник“ се сослушуваат сведоци

Ана Ололовска

ВИДЕО: Три години затвор за Зоран Милевски – Кичеец за „Рекет“

Мери Јордановска

Судењето за „Титаник 3“ одложено за 29 јануари

Ана Ололовска

Рочиштето за „Маџар телеком“ одложено за 29 јануари

Ана Ололовска

Oператор им ги исклучи телефоните на СЈО

Васко Маглешов