Обвинителите кои не постапија за „крававиот“ четврток се жалат оти пола година ќе земаат пониска плата

Тројцата обвинители, за кои, петчлената комисија во Јавното обвинителство констатира дисциплински повреди за непостапувањето по настаните од 27 април, поднеле жалби до Советот на јавните обвинители, дознава „А1он“. Сепак, иако жалбите се поодамна пристигнати во Советот на јавни обвинители, за нив членовите ќе одлучуваат откако ќе завршат изборите.

Според првостепената одлука на комисијата, обвинителите половина година треба да добиваат помала плата за 30%. Обвинителите Златко Биковски, Гордана Ѓешковска и Јован Цветановски куртулија од разрешување за ненавремено непреземање истражни дејствија на крвавиот четврток во Собрнието. Најстрогата казна во дисциплинската постапка е предлог за разрешување, од која што кутрулија обвинителите.

Според нашите информации, критичниот ден не бил направен веднаш увид во Собранието и не биле собрани доказите, наводно поради безбедноста на обвинителите, а не бил свикан ниту колегиум.

Увидот бил направен следниот ден, в петок, на 28 април, од двајца обвинители, но дотогаш веќе биле изнесени компјутерските хард-дискови со снимките од законодавниот дом. Дисциплинската комисија, која работеше од средината на 2018 година, сослуша сведоци кои ги предложиле посочените тројца обвинители.

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски вечерта на 27 април свикал состанок на тројцата обвинители и заедно одлучиле да не постапат критичната вечер за организираниот напад на Собранието на 27 април. Зврлевски не може да биде дисциплиниран, зашто веќе не работи во Обвинителството.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Советот на јавни обвинители ги спаси од дисциплинска обвинителите кои не постапија на крававиот четврток

Васко Маглешов

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите сметаат дека рокот за жалба е прекраток

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Ќе се бара екстрадиција за Груевски како организатор на 27 април

Ана Ололовска

Кацарска нема да ги суди организаторите на „27 април“

Ана Ололовска

Ем помилувани за 27 април ем бараат два милиона евра трошоци за адвокатите

Васко Маглешов

Куќен притвор за тројца обвинети организатори на крвавиот четврток

Татјана Ташкова