Обука за прифаќање на Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост

Во организација на агенциите на Обединетите нации и Министерството за труд и социјална политика ќе почне тридневната обука „Промена на парадигмата и придонес кон прифаќање на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на лицата со попреченост“.

На обуката ќе се обратат министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и в.д. постојаниот координатор на ОН и преставник на УНИЦЕФ во Македонија Бенџамин Перкс.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Со колички ќе излеземе на протест, ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Револт кон власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Предраг Петровиќ

„Сите сме исти” – Јанкула од Мала Преспа го донира својот трициклот на лица со попреченост

Ана Ололовска

Работилници за поголема видливост на лицата со попреченост во општеството

Конференција за учеството на лицата со попреченост во изборниот процес

Царовска: Лицата со попреченост мора да ги остварат своите права како и сите други граѓани

Ана Ололовска