Новите имиња за министри до крајот на неделата, по нив и на променетите директори

Од:

Предлогот на премиерот Зоран Заев за новите министри од најавената влдина реконструкција треба до крајот на неделата да бидат доставени до Собранието, а предлогот да биде усвоен во наредната седмица.

Премиерот Заев завчера најави дека планира до денеска да ги достави предлозите за реконструкција на Владата, а дека Парламентот планира седница на почетокот на идната недела.

Владиниот портпарол Муамет Хоџа, вчера соопшти дека предлогот за промените во владиниот кабинет премиерот Заев треба да ги достави до крајот на оваа недела и дека во меѓувреме, премиерот ги продолжува консултациите со партиите од коалицијата.

– Очекуваме во почетокот на наредната недела, зависно од агендата на Парламентот, Предлогот за реконструкција да биде усвоен. Премиерот Заев ќе го достави до Собранието до крајот на оваа недела, рече Хоџа.

По изгласувањето во Парламентот, премиерот најави дека продолжуваат со промената на директорските места и да завршат со кадровските промени.

-Верувам дека до крајот на месецот СДСМ ќе ги донесе одлуките за избор на потпретседателите на партијата и мал дел на претседатели на општински организации кои останаа неизбрани, рече Заев кој посочи дека промените се неопходни.

Би можело да ве интересира

Собранието се распушти, изборите на 12 април

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ чека распуштање, мнозинството изгласа уште пет закони

Пешевска се нафрли на Нола Исмајловска, и го фрли телефонот од маса

Предраг Петровиќ

Седницата за распуштање на Собранието прекината

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ веќе гласале за „Армија на Република Северна Македонија“, ама го кочат законот од „патриотски причини“

Кристијан Ландов

ДКСК: Пратеници со станови во Скопје наплатувале патни трошоци за доаѓање на работа

Мери Јордановска