Новинарите и медиумски работници маршираат за своите права

Од:

Денеска околу 200 граѓани на Македонија, новинари и медиумски работници маршираат за своите права.

Здружението на новинари на Македонија и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници денеска организира протестен марш кој започна од пред Владата на РСМ до Собранието, на кој заеднички и сплотено ќе се изрази незадоволството од нападите врз новинарите, навредите и понижувањата од политичарите, нелојалната конкуренција, небезбедните услови во кои работат новинарите, лошата социо-економска состојба.

На маршот ќе бидат испратени пораки од претставници на ЗНМ и ССНМ, а тие се доставени и следните барања до Владата и до Собранието.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Илјадници граѓани излегоа на улица во Белград, се скандира „оставки, оставки“, се подготвува „прстен“ околу РТС

Горан Наумовски

Спојувањето предмети е како хирурзите да гаснат пожар, а пожaрникарите да работат во конфекција – протест на наставниците

Германија: Не е точно дека се обидовме да ги заплашиме турските новинари кои се наклонети кон Ердоган

(ВИДЕО) Шестмина уапсени на протест против англиската монархија

Поддржувачите на републиката се собраа на протест на лондонскиот плоштад Трафалгар, барајќи укинување на монархијата

Маж се обиде да избоде камерман со вилушка за скара на Ада Циганлија