Нов граничен премин со Албанија кај Требиште

Од:

Албанската Влада на денешната седница донела одлука да отвори нов граничен премин меѓу Република Албанија и Република Македонија.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти македонското друштво „Илинден“ од Тирана, усвоена е одлука за отворање на заеднички граничен премин во Требиште – Голо Брдо во областа Булќиза на границата со Република Македонија.

– Отворањето на заеднички гранични премин го олеснува слободното движење на граѓаните од двете страни на границата и придонесува за зајакнување на контролата над граѓаните и возилата што ја преминуваат границата, оценува друштвото „Илинден“.

Би можело да ве интересира

На Табановце се чека 45 минути, а на Богородица 30 минути

Српските цариници на границата со Македонија запленија над 100.000 евра

А1он

Запленета дрога во возило на МВР на албанско-црногорската граница

А1он

Отсега и за излез од Македонија ќе биде потребен ПЦР тест или вакцина за оние кои немаат прележано Ковид-19

А1он

Од септември карантин за оние кои се враќаат во Македонија, а немаат ПЦР тест или потврда за вакцинација

А1он

Од први септември во Македонија ќе се влегува само со потврда за вакцинација, негативен тест или прележан Ковид-19

А1он