Нобеловката Уидед Бушамауи почесен професор на ФОН

Од:

Добитничката на Нобеловата награда за мир Уидед Бушамауи денеска од Универзитетот ФОН ќе добие титула почесен професор (profesor honoris causa).

dobivaj vesti na viber

Уидед Бушамауи, е родена на 18 октомври 1961 во Габес, провинцијата Бушама во Тунис. Како млад економист ги интегрирала фирмите Hedi Bouchamaoui & Sons, специјализирана во доменот на нафтата, БТП текстил и индустрија.

Во 1994 година ја формирала компанијата Maille Fil специјализирана во обработка на памук и памучни влакна.

Во 2013 во улога на председател на УТИКА, инаку една од четирите организации кои го сочинуваа Тунискиот Квартет, Уидед Бушамауи заедно со Хусин Абаси, (УГТ) Абделсалтар бен Муса (Туниска лига за човекови права) и Мохамед Фадел Махмуд (Националната асоцијација на адвокатите) ја преземале историската улога за отпочнувањето на националниот дијалог и стабилизирање на нејзината државата Тунис.

Во 2014, Уидед Нушамауи со своите соработници ги организирала председателските и парламентарните избори, што доведе до внатрешна стабилизација на Тунис.

Тунискиот квартет на чело со Бушамауи, ја добива Нобеловата награда за мир за 2015 во конкуренција на 273 кандидати од цел свет.

Би можело да ве интересира

Прв академски час на 20-та генерација на студенти на Американскиот универзитет на Европа – ФОН за 2022/2023 година

Ана Ололовска

Промовирани двојните дипломи на АУЕ – ФОН со меѓународни универзитети од Германија, Франција, Бугарија и Израел

Ана Ололовска

Американскиот универзитет на Европа-ФОН му додели титула „Doctor Honoris Causa“ на европратеникот Илхан Ќучук

Академијата за сајбер безбедност на АУЕ-ФОН станува атрактивна во регионот

Американскиот универзитет на Европа-ФОН станува дел од елитата на универзитети за сајбер безбедност!

Горан Наумовски

Со подготвителната настава за државна матура организирана од АУЕ – ФОН, матурантите остварија одлични резултати во јунскиот испитен рок