Нинџа: Точно е, на 27 ми се јави брат ми, но за да ме праша како е нашата мајка

Од:

На прашањето упатено од адвокатот Ѕвонко Давидовиќ до обвинетиот Александар Василевски – Нинџа за тоа дали на 27 април 2017 примил повик од странство, обвинетиот Василевски изјави дека околу 14-15 часот му се јавил неговиот брат Благоја Василевски за да го праша за здравствената состојба на нивната мајка.

„Околу 14-15 часот ми се јави брат ми и ме праша како е мојата мајка која боледува од карцином. Мојот брат тогаш работеше како обезбедување на Никола Груевски и беше на работен состанок во Виена“, рече Василевски.

Братот на Александар Василевски – Нинџа, Благоја Василевски е повикан во судот како сведок на обвинетиот Нинџа. Сведочење за настаните од 27. покрај братот на Александар Василевски ќе дадат и Веле Петрушевски како и Дејан Димковски – Боксер кој неколку пати беше споменуван во постапката како дел од групата на Нинџа која ги изведувала задачите на УБК.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Нинџа: Од штабот на ВМРО-ДПМНЕ се издаваа наредби за 27 април, ми се закануваа дека ќе завршам како Крпач

Ана Ололовска

Нинџа: „27 април“ ќе се случеше во декември, ако ДИК одлучеше во полза на опозицијата

Ана Ололовска

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

А1он

Вишото ЈО ги оквалификува како неосновани жалбите на одбраната на обвинетите за ,,27 април”

Ана Ололовска

Последен ден од јавната седница пред скопска Апелација за „27 април“

Ана Ололовска

Укинување на пресудата и враќање на постапката бара одбраната на обвинетите за „27 април“

Ана Ололовска