(ВИДЕО) Николовски: Ќе бараме отчет и од градоначалници и директори

Од:

Новиот генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски најави дека одговорност ќе се бара и од актуелни градоначалници, локални функционери и директори.

-Ќе работиме на силна контрола во партијата за спроведување на ветената програма. Во следниот период што доаѓа кога ќе бараме отчет од сите избрани функционери од локалната власт, од градонначалници, од директори, ќе гледаме до каде се со релазација на ветувањата. Можам да гарантирам дека ќе работам по систем на отчетност, на одговорност и посветеност, убеден сум дек СДСМ заедно со колацијата е сигурен победник на следните парламентарни избори, рече Николовски.

И претседателот на СДСМ Зоран Заев потврди дека има слабости кај локалната власт, кај градоначалници и кај директори за кои најави смени и одговорност.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Иванов и во пензија се однесува расипнички и се расфрла со парите на граѓаните

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите, против поврат на ДДВ, ние обезбедуваме повеќе пари за граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: Обезбедивме 5 нови лекови за ретки болести, воведени нови инсулини, квотите за лекови се укинуваат

Ана Ололовска

СДСМ: За разлика од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, денес парите се насочуваат кон граѓаните и нивните потреби

СДСМ: Се е лажно во ВМРО-ДПМНЕ дури и барањето за предвремени избори е класичен блеф

СДСМ: Се зголемува капитацијата на матичните доктори, платите во здравството растат, се укинуваат квотите за лекови

Ана Ололовска