Незаборав за 4-та трагично загинати струмичани

Од:

На иницијатива на градоначалникот на општина Струмица Зоран Заев, светски реномираниот руски скулптор и сликар Григориј Потоцки ќе прави споменик на четворицата струмичани кои трагично ги загубија животите во пожарот на 23 јули годинава.

Градоначалникот Заев и скулпторот Потоцки денеска се сретнаа и разговараа за деталите околу споменикот. Според авторот, идејата за споменикот се потпира врз христијанската и народната традиција.

Во темелите на споменикот се јазиците на огинот, како рака која вреска и од пламенот нагоре вертикално летаат четири птици кои ги симболизираат душите на четворицата загинати во пожарот. Нозете на птиците стануваат се потенки, се издолжуваат и птиците летаат во небото како четири крста.

Заоблените глави на птиците со долги клунови оддалеку потсетуваат на христијански цркви, а крилата потсетуваат на крстови, но ненаметливо, меко, бидејќи споменикот пред се е светол спомен на починатите.

За градоначалникот Зоран Заев, споменикот ќе претставува силен симбол на незаборавот кон нашите сограѓани кои ги дадоа своите животи бранејќи го градот од пожарот.

„Навистина идејата е прекрасна, останува понатаму да го излееме овој споменик и да најдеме соодветна локација во консултација со сите соодветни за оваа работа, вклучувајќи ги стручните служби, семејствата на починатите и пред се струмичката јавност“, рече градоначалникот Заев.

Во големиот пожар, животите ги загубија браќата Пено и Блажо Стојанови, Мите Ѓорѓиев и Војо Гркланов.

Григориј Потоцки на општина Струмица и подари биста на херојот на човештвото, Јуриј Гагарин, како симбол на зближување на Русија и Македонија.

 

 

Би можело да ве интересира

Изгаснат пожарот во адвокатската улица во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он

Автомобил се запали во скопската населба Аеродром

А1он

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Голем шумски пожар во близина на Велес

А1он

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он

Leave a Comment

10 + nineteen =