Нема слободни викенди за затворениците следните 20 денови, Управата сака да ги заштити од коронавирусот

Од:

Нема слободни викенди, работни денови, одмори за затворениците во идните 20 дена. Посетите им се дозволени само со сертификат за вакцинација. Ова е одлуката на Управата за извршување санкции, како превенција од ширење на коронавирусот. Првиот човек на Управата, Марјан Спасовски, вели дека одлуката е донесена за да се заштити здравјето на лицата кои се притворени или издржуваат казна затвор, во моменти кога коронавирусот е широко распространет.

Времетраењето на рестрикцијата може и да се продолжи, доколку состојбата со коронавирусот не се подобри. За тоа ќе се одлучува пред истекот на дваесете денови. Засега, вирусот не е широко распространет во затворите и обидот на Управата е тоа да се спречи.

Ваква рестрикција имаше и во 2020 година. Тогаш беше донесена слична мерка, бидејќи состојбата со коронавирусот ескалираше, а имаше и над илјада заразени на дневно ниво. Откако состојбата се смири, затворениците продолжија да си ги користат привилигиите.

Би можело да ве интересира

Дозволен влез за македонските државјани во Бугарија со приложување сертификат и негативен ПЦР тест

Ана Ололовска

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

А1он

Кризниот штаб препорачува зимскиот распуст да продолжи до 1 февруари

А1он

Се менува режимот за влез во Бугарија на државјаните на Македонија, Израел, Турција и Србија

А1он

Кризниот штаб вечерва ќе одлучува за продолжување на распустот

А1он

15 починати и 766 новозаразени од Ковид-19

А1он