Нема ограничувања за влез, излез, транзит или престој на македонски државјани во Албанија

Од:

Македонската амбасада во Тирана преку објава на Фејсбук информира дека нема ограничувања за влез, излез, транзит или престој за македонските државјани кои патуваат во Република Албанија или имаат намера да го користат аеродромот во Тирана.

-Албанија нема ограничување за влез, излез, транзит или престој за македонските државјани на нејзина територија. Единствено ограничување во Република Албанија е забраната за движење од 20:00 до 06:00 часот. Движењето во овој временски период е со претходно одобрение, стои во објавата на Амбасадата.

Дополнително, се даваат иструкции за оние кои го користат меѓународниот аеродром во Тирана.

-Државјаните на Република Северна Македонија кои го користат Меѓународниот аеродром во Тирана за патување во трета земја, треба претходно да ги исполнат условите за влез во истата. Иако Албанија не бара негативен ковид тест, карантин и слично, доколку крајната дестинација има одредени рестрикции, албанските органи бараат истите да се исполнуваат, во спротивно полетувањето нема да биде дозволено, се посочува во објавата, која е објавена на македонски и на албански јазик.

Фејсбук страницата на македонската амбасада во Тирана (https://www.facebook.com/MKembassyALB/ профункивнира деновиве, а тоа лично го објави амбасадорот Дaнчо Марковски.

-Драги пријатели, со особено задоволство сакам да ве информирам дека започна да функционира Фејсбук страната на македонската амбасада во Тирана. Корисна алатка преку која ќе можете да ги следите најинтересните случувања и активности од нашата работа. Страницата ќе биде „ваш hotspot на информации и сервисни услуги за прашања од сферата на економијата, трговската соработка, културата, образованието и туризмот, напиша амбасадорот Марковски во објава на македонски, албански и англиски јазик. 

Би можело да ве интересира

Нова пратка од вакцините на „Фајзер“ пристигнува во Албанија, во земјата досега вакцинирани 260.000 луѓе

Жарко Настоски

Европол: Албанија е средиште на трговијата со марихуана, пратките најчесто одат со брод кон Италија

Жарко Настоски

Во Драч запленети 140 килограми кокаин скриен во контејнер за банани

Шведската амбасадорка Хастад: Феноменот на купување и продавање гласови во Албанија е загрижувачки

Ана Ололовска

Мета ги повика контролорите да продолжат со работа, а Рама и Балуку да седнат и да најадат решение

Ана Ололовска

Албанија: Останува полицискиот час и другите анти-ковид мерки

Ана Ололовска