Неделковски: На врата ми е дојдена полиција да ме уапси

Од:

Новинарот Миленко Неделковски преку Фејсбук напиша дека на врата му дошла полиција да го уапси. Како што пишува тој тие имале „покана“, но немале детали зошто, како, ниту кај кој инспектор.

„На врата ми е дојдена полиција да ме уапси. Без некоја посериозна причина. Имаат “покана”, но немаат детали зошто, како, кај кој инспектор, кога…

Фашистите од режимот на Зоран Заев се решени да апсат и уништуваат по секоја цена.

Дудинка пак, ја маваат до ниво на поракава: “ovie stvarno se reseni da ne i dadat na stranata da se vkluci”.

Нека апсат. Македонија е ппголема и од овој момент и од сите нас заедно.

Смрт на фашизмот – слобода за народот“ пишува Миленко Неделковски.

Според извори на истрагата, Неделковски е повикан поради промовирање на омраза кон одредена етничка група-Грци, во коментар што летово го пласираше на својот јавен профил на социјална мрежа. Тој во моментов е на разговор во полициската станица во Велес.

Основното јавно обвинителство пред три дена отвори истрага за неговите постови на социјалните мрежи, во кои изразува задоволство што летните пожари во Грција однесоа стотици човечки животи.

ОЈО го товари за ширење на расизам и ксенофобија, преку компјутерски систем, од чл.394-г став 1 од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

ЗНМ: Миленко Неделковски го изгуби судскиот спор против Секуловска, Србиновски и Пировска

(ВИДЕО) Миленко Неделковски: Не сум виновен

Ана Ололовска

Миленко Неделковски на 17 јануари на суд за ширење ксенофобија

Наум Локоски

Кривична пријава против Миленко Неделковски за коментари со кои ја загрозил сигурноста на Заев

Наум Локоски

Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на „Фејсбук“ за жртвите од пожарот во Грција

Ана Ололовска

Неделковски за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Не предадовте проклетници

Ана Ололовска