Недела на роботика на ФЕИТ

Од:

Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (ФЕИТ) од денеска организира Недела на роботика по повод 10 години од организирање на манифестација Робомак и 60 години од постоење на ФЕИТ.

Во рамки на Неделата на роботиката ќе се реализираат низа активности наменети за учениците во основните училишта, за средношколците и за студентите од сите факултети во државата и од странство, а ќе заврши со финалниот натпревар на Робомак што ќе се одржи на 23 март во Домот на АРМ.

Со оваа активност, ФЕИТ сака да ја подигне свеста за роботиката во земјава и да ги заинтересира најмладите да се вклучат во проучување на оваа област, да ги мотивира средношколците да се запишат на техничките факултети и да покаже дека, освен теорија, на Факултетите се работат и практични активности.

Би можело да ве интересира

За образованието да се одвојат пет проценти од БДП, бара Стопанската комора на Македонија

Ана Ололовска

Професорот Ѓуровски нов проректор на Универзитетот „Св.Климент Охридски“

Ана Ололовска

Првите индекси од УКИМ за 2019/2020 врачени на бруцоши од ФМУ

Ана Ололовска

Прв академски час за новите студенти

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ацески: Професори со три предавања во семестар земаат плата, дали тоа не е корупција?!

Габриела Димковиќ-Мишевска

Адеми: Ќе има зголемување на платите на наставниците, но ни треба малку време да ги направиме проекциите

Татјана Ташкова