Лекарска комора по објавата за боледувањето за Јанева: Никој не смее јавно да мавта со дијагнози на пациенти

Од:

Никој не смее да објавува дијагнози во јавноста на пациенти, вели претседателката на Лекарската комора, Калина Гривчева-Старделова, во изјава за „А1 он“, откако пратеникот Антонијо Милошоски ја објави, а некои од порталите ја пренесоа дијагнозата од лекарското боледување на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Претседателката на Комората не ја видела објавата, но смета дека тоа е недозволено.

„Има Закон за заштита на правата на пациентите и Закон за заштита на личните податоци. Тоа не смее така да се објави. Никој не смее да мавта јавно со дијагноза туку така“, вели Гривчева-Старделова и додава дека една дијагноза не значи дека тоа е слика за целосната здравствена состојба на пациентот.

Во Лекарската комора има посебна комисија за стручен надзор, која постапува по претставки на институции и граѓани, но за случаите да бидат ставени на дневен ред за одлучување, мора да има барање, вели претседателката на лекарскиот еснаф.

„За стручен надзор, комисијата работи на барање на судовите, на семејства на пациенти…“, смета Гривчева Старделова.

Тоа значи дека сега Јанева или членови на нејзиното семејство може да поднесат барање до Комората дека и’ е прекршено правото како пациент која, а Комисијата треба да постапува.

Гривчева-Старделова појасни дека особено одредбите од Законот за заштита на личните податоци се доста строги.

Би можело да ве интересира

На раце или на грб ги качуваат пациентите по скали во „8 Септември“, расипани лифтовите во поликлиниката

Маја Илиевска-Пачемска

Најдено е трајно решение за матичен лекар во Шуто Оризари, тврди Министерството за здравство

Жарко Настоски

МЛД ги објави добитниците на наградата „Трифун Пановски“

Ана Ололовска

Проф. д-р Гривчева – Старделова: Лекарите покажаа силна истрајност и несебична грижа за пациентите

Ана Ололовска

Светски ден на здравјето, специјална награда од МЛД за Македонското здружение на инфектолози

Ана Ололовска

Лекарска комора: Пациентите со автоимуни и ревматски заболувања се со голем ризик на компликации од Ковид-19, подготвено упатство за нивно вакцинирање