ВИДЕО: „Не сакаме да живееме во Северна Македонија“ – порачаа учесниците на протестот

„Не сакаме да живееме во Северна Македонија“, порача 17-годишната Клементина од Тетово на протестот пред Собранието против промената на уставното име. Таа додаде дека се собрале на протест со цел на мирен начин да го искажат незадоволството од договорот со нашиот јужен сосед.

„Ние не сакаме да живееме во Северна Македонија. Ние сме Македнци, а името на нашата држава е Република Македонија. Нема да дозволиме да бидеме дискриминирани и ниту едно од нашите права да ни биде ускратено“, рече таа додавајќи: „Нашата волја е повеќе од јасна: не прифаќаме договор кој ги прекршува нашите права. Ќе се избориме демократски, достоинствено и праведно. Секој ден ќе продолжиме со борбата. Ние сме Македонци, а името на нашата држава е Македонија“.

Според учесниците на протестот, наша најголема должност е да го зачуваме идентитетот и суверенитетот на државата. Внукот на Никола Карев преку видео-порака им се обрати на присутните, порачувајќи да не се менува името на државата, бидејќи земјава досега дала многу жртви.

„На 16 години тргнав по патот на Гоце Делчев. Работев премногу чесно. Се што требаше за Македонија се правеше дење и ноќе. Имам 96 години и сè уште сум за Македонија. Сакајте ја и чувајте за век и векови“, порача внуката на Гоце Делчев, Катерина.

Маја Илиевска-Пачемска

Би можело да ве интересира

Од денеска нови регистарски таблички со NMK

Ана Ололовска

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката NMK

Ана Ололовска

„Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

Ана Ололовска

Сајтот за туристичка промоција „Macedonia timeless“ причина за препукување меѓу власта и опозицијата во Грција

Ана Ололовска

Нимиц: Се измачив со користењето на „ПЈРМ“, Преспа е врв на мојата кариера

Ана Ололовска

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Ана Ололовска