НАТО сојузниците и изразија сочувство на Шекеринска за автобуската несреќа

Од:

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини, за настраданите во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје -Тетово, јави дописничката на МИА од Брисел.

-Од генералниот секретар на НАТО преку високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Могерини до моите колеги министри за одбрана од САД, Германија, Словенија, Холандија и Грција, сите на самиот почеток ги упатија истите зборови на сочувство и огромно жалење за изгубените животи. Тоа покажува дека НАТО Алијансата не е само воен сојуз, туку сојуз на држави кои што ги споделуваат истите вредности, но и кои се заедно во тешки и добри моменти, изјави Шекеринска.

Министерката го пренесе и своето лично сочувство до семејствата и блиските на жртвите на сообраќајката.

-Да го изразам и моето лично сочувство на семејствата и блиските кои загинаа во автобуската несреќа, да им посакам брзо оздравување на оние кои уште се опоравуваат и да истакнам дека денеска можевме и на состанокот на министрите за одбрана да видиме колку е важно заедништвото и солидарноста, вели Шекеринска.

Би можело да ве интересира

Шекеринска: Секогаш ќе стоиме зад универзалните вредности

А1он

Шекеринска: Одбележувањето на последната ратификација од НАТО протоколот е лекција за успех

А1он

(ВИДЕО) Ременски: Медиумите навивачки известуваат за сопругот на Ременски, а не и за јатрвата на Шеќеринска

Искра Манојлоска

(ВИДЕО) Шекеринска: Без Договорот од Преспа, нема членство во НАТО

Предраг Петровиќ

Шекеринска: Од 1 март дополнителни 7.000 денари за сите припадници на Армијата

ВИДЕО: Средба на министерката Шекеринска со војвотката Кејт Мидлтон

Ана Ололовска