Надминат прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрометри во Тетово и Струмица

Од:

Прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрометри е надминат на мерните места во Тетово и Струмица, соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање.

dobivaj vesti na viber

– Согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за нивоа и видови на загадувачки супстанции во амбиентниот воздух и прагови на алармирање, рокови за постигнување на граничните вредности, маргини на толеранција за гранична вредност, целни вредности и долгорочни цели (Службен весник на Република Македонија бр. 183 од 14.12.2017 година) во која е дефиниран прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрометри (надминување на вредноста од 150 g/m3 во текот на два последователни денови) и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, истиот е надминат на мерните места во Тетово и Струмица, се вели во соопштението од МЖСПП.

Би можело да ве интересира

Презентирани резултатите од Студијата за справување со загадувањето на воздухот во град Скопје

А1он

Стојковски: Речиси секаде се направени контроли за загадување, нема отстапки во однос на зададените параметри

Ана Ололовска

Концентрациите на ПМ10 честички во Скопје и Струмица паднаа под прагот на алармирање

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Снимки од дрон: Над Скопје облаци од чад, скопјани го дишат најотровниот воздух во светот

Кристијан Ландов

Град Скопје: Срамно е Шилегов да се жали за загадениот воздух

Ландов

Мерна станица за квалитет на воздух поставена во Кисела Вода

Катерина Павлова-Николовска