На подрачјето на СВР Струмица забележан само еден случај на непочитување на полицискиот час

Од:

Возач на автомобил, марка „цитроен“, со радовишки регистарски таблички синоќа околу 22:20 часот не застанал пред полициската патрола на крстосница во Радовиш и продолжил да се движи, информираат од СВР-Струмица за МИА за почитувањето на мерките за забрана за движење навечер од 21 до 6 часот.

-Од страна на полициски службеници автомобилот бил проследен и запрен при што било констатирано дека го управувал А.Р (25) со совозач МД (24) двајцата од село Калуѓерица. Тие не се придржувале на Одлуката на Владата на РСМ и воведениот полициски час, стои во информацијата од СВР-Струмица.

Поради постоање на основано сомнение за сторено кривично дело по член 206 од Казнениот закон двајцата се лишени од слобода и се задржани во просториите на Полициската станица во Радовиш.

На подрачјето на СВР-Струмица, кое ги покрива општините Струмица, Василево, Ново Село, Босилово, Радовиш, Конче, Гевгелија, Дојран, Богданци и Валандово не е забележано друго непочитување на мерката за воведениот полициски час.

Би можело да ве интересира

Граѓаните при влез во Македонија ќе мораат да приложат PCR тест доколку не сакаат да бидат спроведени во државен карантин

А1он

Затворена уште една текстилна компанија во Штип, вкупно седум конфекции

Ана Ололовска

Османи бара вработување на „ковид координатор“ во приватните компании и државните институции

Кристијан Ландов

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

Ана Ололовска

Четворица починати, 101 нов случај на Ковид-19

Ана Ололовска

Министерот Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести

Ана Ололовска