На ловците од Охрид Чулев им ветил олеснување на постапката за вадење дозвола за оружје

Од:

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, вчера на средба со Здружението на ловци од Охрид ветил измена на законите за вадење дозволи за оружје. Министерот Чулев вели дека ловците се пожалиле на долгите процедури.

dobivaj vesti na viber

„ Членовите на здружението ме информираа дека се соочуваат со административни тешкотии во делот на постапката за издавање на дозволи за поседување на оружје која некогаш трае и повеќе од 1 година. Заеднички се согласивме дека за надминување на овој проблем потребна е измена во законската регулатива, на што интензивно ќе работиме“, вели министерот Чулев.

Тој нагласува дека заеднички со ловците констатирале дека Министерството за внатрешни работи треба да биде партнер на ваквите здруженија кои меѓу другото имаат значајна улога и во областа на ловниот туризам кој треба да се развива имајќи го предвид потенцијалот кој го има нашата држава во ова поле.

Би можело да ве интересира

МВР: Доколку има злоупотреба, ВМРО ДПМНЕ нека бара одговорност од тогашниот министер Чулев

А1он

Ловокрадец го застрелал својот пријател со кој заедно биле во лов

А1он

Спасовски ќе ја преиспитува деветмесечната работа на Чулев во МВР

Маја Илиевска-Пачемска

Чулев: МВР е заложник на политички игри, а вработените жртви на политичките одмаздувања

Ана Ололовска

Владата ја поништи паричната казна која Чулев ја прифати за советникот кој нападна началник

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Суспендиран советникот на Чулев кој нападна началник, МВР му поднесе и кривична пријава за насилство

Кристијан Ландов