На Инфективна 16-годишна пациентка во критична состојба, а шестмина во тешка состојба поради компликации од морбили

Од:

Освен 16-годишната пациентка со церебрална парализа која има пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни болести, уште едно дете и пет возрасни со компликации од морбили се во тешка состојба, информираат од оваа јавна здравствена установа.

Во изминатите 24 часа, како што посочуваат од Клиниката, биле прегледани тројца пациенти на возраст од 23, 25 и 38 години од Скопје со клиничка слика на морбили кои не се задржани за болничко лекување. Тројцата пациенти биле вакцинирани.

На Клиниката има 39 пациенти со морбили од кои 16 се деца и 23 возрасни.

Би можело да ве интересира

Жена ограбена додека лежела на клиника

А1он

СЗО: Бројот на случаи на сипаници во светот во голем пораст

Ана Ололовска

Министерството за здравство, УНИЦЕФ и СЗО со заеднички апел – да се делува за да се спречи можна зараза со морбили

А1он

ВИДЕО: Пожар на Клиниката за радиологија, евакуирани вработените и пациентите

Мери Јордановска

За една недела се одложува нормализирањето на работата на клиниките

А1он

СВЕТОТ ВО 2019: Епидемијата на сипаници како глобален пораз

Ана Ололовска