На ГП Табановце за влез во државата се чека околу 30 минути

Од:

На граничниот премин Табановце времето на чекање за влез во државата е околу 30 минути, од македонска страна, а на останатите нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопштија денеска од АМСМ.

Зголемен е и интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини.

Од АМСМ во соопштението посочуваат дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Регионалниот пат Р-2332 Ресен – Охрид (преку Галичица) е отворен за сообраќај. Препорака до возачите да пристапуваат внимателно на овој патен правец поради можната појава на помали одрони.

Би можело да ве интересира

Запленета дрога во возило на МВР на албанско-црногорската граница

А1он

Отсега и за излез од Македонија ќе биде потребен ПЦР тест или вакцина за оние кои немаат прележано Ковид-19

А1он

Од септември карантин за оние кои се враќаат во Македонија, а немаат ПЦР тест или потврда за вакцинација

А1он

Од први септември во Македонија ќе се влегува само со потврда за вакцинација, негативен тест или прележан Ковид-19

А1он

На Табановце и Богородица за излез од државата се чека еден час

Ана Ололовска

И за влез и за излез од Македонија, на Табановце се чека половина час

Жарко Настоски