На ГП Богородица и Табановце се чека околу 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата освен на граничните премини Богородица и Табановце каде времето на чекање е околу 30 минути, информираат од Автомото сојузот.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Сообраќајот на обиколницата „Мајка Тереза“, кој беше во прекин поради сообраќајна незгода, наведуваат од АМСМ, е нормализиран.

Би можело да ве интересира

Се дели вода за граѓаните во граничниот простор кон Грција

Татјана Ташкова

Зголемен интензитет на граничните премини, се чека од 15 до 30 минути

Ана Ололовска

На Богородица и Дојран се чека половина час

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Анкета: Македонски печалбари: Во државата ќе се вратиме кога ќе добиеме пензија

Татјана Ташкова

ВИДЕО: На Беса ѝ пропадна акцијата за пречек на печалбарите на Табановце

Габриела Димковиќ-Мишевска

Спречен обид за нелегален внес на 16,5 тони цигари и 13 тони тутун во лист на Табановце и Богородица

Ана Ололовска