На авотпатот кај Миравци полицијата во „ауди“ пронашла 10 мигранти од Сирија и еден од Ирак

Од:

На автопатот А1, кај клучка Миравци, синоќа во 20.20 часот полицијата во патничко возило „ауди“ пронашла мигранти од Сирија и едно лице мигрант од Ирак.

Како што денеска информираа од МВР, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ дале знак за запирање на патничко возило „ауди“ со струмички регистарски ознаки, но возилото не застанало.

– Набргу, возилото било запрено и во него биле пронајдени 10 лица мигранти од Сирија и едно лице мигрант од Ирак, кои биле сместени во прифатно-транзитен центар. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, појаснуваат од МВР.

Би можело да ве интересира

Вечерва приведен криумчар на мигранти, пронајдени 11 лица од Сирија

Предраг Петровиќ

Србин шверцувал осум мигранти од Сирија

УНХЦР: 186.000 мигранти и бегалци пристигнаа во земјите од јужна Европа

Стружанец со комбе шверцувал 33 мигранти

Горан Наумовски

Орбан: Вооружени мигранти нападнаа заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија

Горан Наумовски

Обвинение против полициски инспектор за усмртената мигрантка кај Гевгелија

Предраг Петровиќ