Инцидент на Кардиохирургија

Од:

Вработен на Клиниката за кардиохирургија, со иницијали С.Ј. денеска, околу 10.00 часот, прво вербално нападнал медицинска сестра, а потоа физички го нападнал М.Ш. (директор на клиниката), по што ја напуштил клиниката и самиот се пријавил во ПС Центар, известуваат од МВР.

Во СВР Скопје добиена е пријава за случајот. Известен е и јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на настанот.

За инцидентот информира и Министерството за здравство.

-Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска на Клиниката за кардиохирургија се случил инцидент за што е известена полицијата. Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити е запознаен со настанот од здравствените работници побара совесно и професионално однесување и да се посветат на пациентите, се вели во реакцијата на МЗ.

Би можело да ве интересира

Државна кардиохирургија првпат изведе метод за стент на лак на аорта при третман на пациенти со потешка состојба

Марјан Шокаровски е нов директор на Кардиохирургија

Јовев го потпишал решението за негово разрешување од директор на Кардиохирургија

Ана Ололовска

Беќаровски: Прво требаше да биде сменет организацискиот директор, а потоа докторот Јовев

Меџити го разрешил Јовев за да има повеќе време со пациентите: Го повика да му биде советник

Орце Костов

Аплауз од колегите и пациентите за Јовев: Министерот ме разреши оти доцна добил покана за настан, трпев многу притисоци

Орце Костов