МВР: Хартиите на Заев се лага, УБК никогаш не следела новинари незаконски

Од:

Хартиите со кои денеска манипулираше четвртоосомничениот Зоран Заев се најобична лага, а не документи на Управата за безбедност и контраразузнавање. Министерството за внатрешни работи и УБК во време на сегашното раководство никогаш ниту незаконски следеле ниту правеле анализи на новинари, велат од МВР по прес конференцијата на лидерот на СДСМ.

„Сме работеле согласно истите. Најостро ги демантираме сите изнесени клевети и конструкции објавени денеска од страна на четвртоосомничениот Зоран Заев. Истиот се товари за најтешки дела против државата и граѓаните и во судска постапка по опертивната обработка „Пуч” согласно Законот ќе добие можност да ја даде својата одбрана за материјалите за кои изјави дека му биле дадени од странска служба. Со денешната пресуда започна разврската во акцијата „Пуч” и се поочигледно станува дека четвртоосомничениот Зоран Заев почнува да се губи и да тоне обидувајќи се да исконструира се поголеми лаги“, се вели во соопштението на МВР.

Би можело да ве интересира

На тетовец му го украле „Туарегот“, во измамата помогнала нотарска помошничка

Жарко Настоски

Почината жена пронајдена во куќа во Охрид

МВР за случајот со двојните матични броеви: Проблемот постои од 1981 година, најголемиот дел од нив се поништени

Габриела Димковиќ-Мишевска

Кривични пријави против седуммина од тепачите на дете во Кочани

Жарко Настоски

Возрасни мажи го тепале детето во Кочани, мавајќи го од глава до пети, адвокатот вели дека има модрици по телото

Кристијан Ландов

Приведени две лица во Кочани при обид за тешка кражба

Leave a Comment

16 − 8 =