Муцунски: Ќе се залагам за градење и одржување силни и цврсти односи со сите значајни меѓународни партнери

Од:

Тимчо Муцунски, градоначалник на Општина Аеродром, вечерва му се заблагодари на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откако беше предложен за министер за наворешни работи во новата влада.

„Искрено ја ценам честa која ми е доделена и сум длабоко свесен за одговорноста која доаѓа со оваа позиција“, напиша Муцунски на својот профил на Фејсбук.

Тој додаде дека на оваа функција пристапува со цврста решеност и посветеност да работам исклучиво за интересите на нашата држава и сите нејзини граѓани.

„Ќе направам сè за да придонесам за развојот и напредокот на нашата земја, преку транспарентно, одговорно и ефикасно работење. Во период на сериозни глобални предизвици и можности, нашата посветеност на дипломатијата, дијалогот и меѓународната соработка се поважни од било кога. Во таа насока, ќе се залагам за градење и одржување на силни и цврсти односи со сите значајни меѓународни партнери, со цел да ја зацврстиме нашата позиција и да создадеме можности за економски раст и развој. Верувам дека со заеднички напори и посветеност можеме да создадеме подобра иднина за Македонија“, напиша Муцунски.

Би можело да ве интересира

МНР: За членовите на ДКСК ќе се одлучи дали да добијат дипломатски или службени пасоши

МНР: Соопштението на СДСМ е целосна лага и невистина, Муцунски во Вашингтон не беше придружуван од својата сопруга

Горан Наумовски

СДСМ: Кадровски дебакл на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, професор по физичко на заменичко место во МВР

(ВИДЕО) Димитриеска Кочоска: Буџетот е оштетен за повеќе од 32 милијарди денари

Катерина Ѓуровски

Предложени замениците министри

Владата го укина заклучокот за исплата на 252 милиони евра на „Бехтел и Енка“

Катерина Ѓуровски