МТСП: Среда, 15 јули, неработен ден за сите граѓани

Од:

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, поради одржување на изборите за пратеници во Собранието, и нема да се одработува.

Прогласувањето на 15 јули за неработен ден е согласно заклучокот на Владата (од 74 седница, одржана на 7 јули), заради непречено спроведување на предвремените парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се работи на законот за пензионирање со 64 години, за предвременото пензионирање допрва ќе се разговара

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шахпаска: Следната година нов закон за работни односи

Ана Ололовска

Според анализите на МТСП капацитетот во градинките не е исполнет

Ана Ололовска

Средба Шахпаска – Елерајт: Преку интензивен социјален дијалог треба да дојдеме до одржливи законски решенија во интерес на безбедноста и здравјето при работа

Ана Ололовска

Средба Шахпаска – Ди Џовани: УНИЦЕФ е рамноправен партнер на земјава во унапредувањето и заштитата на правата на децата

Ана Ололовска

Средбата на министерката за труд и социјална политика и претставници на Ромите

Ана Ололовска