МТСП: Обезбедено згрижување за 11-годишното дете со церебрална парализа од Охрид

Од:

За единаесетгодишно дете со церебрална парализа, кое го напуштиле двајцата родители и го оставиле со човек кој ниту знае како да се грижи за детето, ниту пак знае каква терапија тоа прима, детето прима, Министерството за труд и социјална политика обезбедило грижа и сместување во мал групен дом.

-Министерството за труд и социјална политика информира дека стручните служби и Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Охрид постапуваат во врска со случајот на 11-годишното дете со церебрална парализа. За детето е обезбедена соодветна грижа и сместување во мал групен дом, се вели во соопштението од МТСП.

Денеска на социјалните мрежи и во одредени медиуми беше објавена информацијата за единаесетгодишното дете со церебрална парализа кое било напуштено од родителите и кое го чувал човек кој не знаел како да се грижи за него, ниту пак знае каква терапија детето прима.

Би можело да ве интересира

Средбата на министерката за труд и социјална политика и претставници на Ромите

Ана Ололовска

За Шахпаска враќањето на работа е логично, родилки и мајки на деца до шест години за утре најавија протест пред Владата

Ана Ололовска

Мајките на породилно до Шахпаска: Зошто постои Комисија за заразни болести, кога не ги слушате препораките?

А1он

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинката само еден час на 9 септември, вчера дознале дека е позитивно

А1он

ВИДЕО: Градинките се отворени, па отсуството од работа нема смисла, вели Шахпаска

А1он

МТСП: Старатели можат да отворат сметка во друга банка за немоќни лица кои претходно имале во „Еуростандард банка“

Ана Ололовска