МОН со препораки до образовните институции за коронавирусот

Од:

До училиштата, универзитетите, јавните научни и образовни институции доставени се детални насоки како да постапуваат со цел да се заштитат учениците, студентите и вработените од евентуално заболување на коронавирусот.

Од Министерството за образование и наука информираат дека наложено им е на образовните установи да ги одложат планираните екскурзии во Италија, а во најкус можен рок по телефонски или електронски пат да обезбедат информации од сите свои вработени, ученици и студенти дали во последните две недели патувале или живеат со некој кој патувал во Ломбардија, Венето, Емилија Ромања и Пиемонт во Италија, како и во Кина, Хонг Конг, Иран, Јапонија, Маку, Филипини, Република Кореа, Сингапур и Тајван.

– Лицата кои ќе дадат потврдна информација потребно е да не доаѓаат на работа, односно да не посетуваат настава, додека не добијат соодветни инструкции, односно совети за следни чекори што ќе треба да ги направат зависно од ситуацијата и од планот на надлежните здравствени институции и Владата, информираат од МОН.

Од раководствата на училиштата, универзитетите, јавните научни установи и сите други образовни институции се бара да ја подигнат и хигиената на највисоко ниво во сите простории каде има честа фреквенција на луѓе.

Би можело да ве интересира

Конкурс за прием на средношколци во јавните ученички домови во 2020/2021

Ана Ололовска

МОН го објави Конкурсот за запишување во средно образование во 2020/2021

Ана Ололовска

МОН работи на решение за учениците кои немаат пристап до интернет

А1он

Адеми: ДИЦ има предлог за државната матура, ја следиме ситуацијата и нема простор за паника

А1он

ВИДЕО: Национална веб-платформа за далечинско учење за основците и средношколците

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Адеми: Се уште не сме дискутирала за конкретен предлог од политичка партија

Ана Ололовска