МОН: Платформата се тестира за целосна функционалност

Од:

За целосна функционалност на националната платформа за онлајн-учење се прават постојани тестирања кои ќе продолжат и во наредните денови, соопшти Министерството за образование и наука откако падна системот и платформата www.schools.mk не е достапна.

– Тестирањето е дел од постапката за постигнување на целосна функционалност на платформата, и во тест фазата се детектираат и надминуваат сите предизвици. Со цел да обезбедиме целосно функционална платформа до почетокот на учебната година тестирањата продолжуваат и во наредните денови. Во моментов се прават сите подготовки, тестирања и оптимизации на платформата, информира МОН кое викендов соопшти дека платформата е достапна за користење од учениците и родителите. 

Министерството за образование и наука веќе испрати и насоки до сите училишта да им достават кориснички лозинки на учениците, а за нејзино користење беше спроведена и обука за наставниците.

Платформата треба да ја користат околу 250 000 ученици и 25 000 наставници на пет наставни јазици. МОН ја креираше во соработка со ФИНКИ и со помош на комората за ИТ-технологии – МАСИТ.

Би можело да ве интересира

МОН и БРО информираа за начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Ана Ололовска

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Ана Ололовска

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Ана Ололовска

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

Ана Ололовска

МОН: Седум заразени ученици и петмина наставници се од настава со физичко присуство

Ана Ололовска

МОН повикува на почитување на мерките и одговорно однесување и надвор од училиштата

Ана Ололовска