МНР: Сквернавењето на спомен плочата на загинатите бугарски туристи е изолиран случај кој најстрого го осудуваме

Од:

Министерството за надворешни работи најостро го осудува последното сквернавење на спомен-плочата “Солзата на Роза“ во Охрид, поставена во сеќавање на жртвите од бродската несреќа во 2009 година, кога 15 бугарски туристи загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ во водите на Охридското Езеро.

dobivaj vesti na viber

„Веднаш штом добивме информација за овој чин, од страна на надлежните државни власти беа преземени соодветни мерки и споменикот за кратко е вратен во првобитната состојба. За оваа информација благовремено, со нота, е известена и Амбасадата на Република Бугарија во Скопје.

Во оваа прилика сакаме да потенцираме дека се работи за изолиран случај, кој не е во согласност ниту со државната политика, ниту претставува интерес на граѓаните. Република Северна Македонија продолжува со политики и активности во насока на унапредување на добрососедските односи со сите наши соседи, за што постои поддршка од огромно мнозинство граѓани на земјава“, велат од МНР.

Би можело да ве интересира

Состанок во форматот Б6 со специјалните претставници за Западен Балкан

Ана Ололовска

МНР: Го одбивме барањето на руската амбасада за користење на воздушниот простор за лет до Белград

Катерина Павлова-Николовска

Средба Османи – Генчовска: Остра осуда за инцидентот во Битола

Ана Ололовска

Бугарската министерка за надворешни во посета на Македонија

Ана Ололовска

Османи-Сузуки: Билатералните односи меѓу С. Македонија и Јапонија исклучително блиски

Ана Ололовска

Османи на средба со престолонаследникот Акишино и принцезата Акишино

Ана Ололовска