МНР демантира дека има некаков нов договор, анекс или дополнителен текст на постоечкиот Договор со Бугарија

Од:

Министерството за надворешни работи (МНР) ги демантира информациите за нов договор, анекс или каков било дополнителен текст на веќе постоечкиот Договор за пријателство со Република Бугарија.

dobivaj vesti na viber

-Министерството за надворешни работи ги отфрла ваквите шпекулации како неточни и контрапродуктивни на напорите на двете земји за надминување на меѓусебните разлики. Односите меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија продолжуваат да се развиваат согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Во тие рамки, се преземаат сите потребни активности и ангажмани кои се во согласност со овој Договор, а кои пред сѐ имаат за цел продлабочување и интензивирање на билатералната соработка. Во тој контекст е и најновата иницијатива за организирање на претстојна средба на ниво на шефови на Влада, како прв чекор за унапредување на соработката меѓу двете нови влади, внесување на нова динамика во проектите и активностите, а што е од интерес како за двете држави така и за перспективата и безбедноста на Регионот и на Европа, наведува МНР.

Пред објавувањето вакви чувствителни информации, нивна првична проверка со Министерството, како што стои во соопштението, ќе придонесе за поквалитетно информирање на граѓаните, но ќе значи и придонес во насока на поддршка на обидите за надминување на отворените прашања со Бугарија.

Би можело да ве интересира

Следна средба на Историската комисија со Бугарија дури во септември

А1он

Османи – Шаленберг: С. Македонија и Албанија веднаш и без одложување да ги започнат преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Стратешки дијалог со САД на 2 јуни во Вашингтон

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото без да се исполнат обврските

Ана Ололовска

Османи во одбрана на Арифи: Таа е жртва на лажни вести, не била предлог за амбасадор, за во Брисел имало само размислувања

Кристијан Ландов

„Ќе мора да се свртиме дома“, Османи не е сигурен дека Македонија ќе добие датум од ЕУ во јуни

Кристијан Ландов