МНР: Бугарската владина делегација во вторник ќе го посети Скопје

Од:

Одлуките на здравствените власти на Република Бугарија за самоизолација на дел од владиниот Кабинет на премиерот Кирил Петков, нема да ја променат претходно договорената рамка за посетата на високата бугарска владина делегација на Скопје, соопшти денеска Министерсвото за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува во информацијата на МНР, терминот 18 јануари, вторник, останува како утврден датум за реализација на посетата, која се очекува да соодветствува и со изборот на новата Влада во земјава.

Одлуката, како што се наведува во соопштението, е донесена по денешните консултации меѓу двете министерства за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија.

Прес-службата на бугарската Влада денеска информира дека Петков и шефицата на неговиот кабинет Лена Бориславова ќе бидат во самоизолација во наредните денови поради контакт со заразен од корона вирусот, па затоа неговата посета на земјава планирана за 18 јануари се одложува и наместо него бугарската владина делегација што ќе допатува во Скопје ќе ја предводи вицепремиерката Калина Константинова.

Би можело да ве интересира

Следна средба на Историската комисија со Бугарија дури во септември

А1он

Османи – Шаленберг: С. Македонија и Албанија веднаш и без одложување да ги започнат преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Стратешки дијалог со САД на 2 јуни во Вашингтон

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото без да се исполнат обврските

Ана Ололовска

Османи во одбрана на Арифи: Таа е жртва на лажни вести, не била предлог за амбасадор, за во Брисел имало само размислувања

Кристијан Ландов

„Ќе мора да се свртиме дома“, Османи не е сигурен дека Македонија ќе добие датум од ЕУ во јуни

Кристијан Ландов