МИОА: Извештајот на вработени во јавниот сектор ја прикажува реалната бројка

Од:

Министерството за информатичко општетво и администрација излезе со реакција по денешната изјава на дополнителниот заменик министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска Стојковски.

„МИОА вчера го објави Извештајот на вработени во јавниот сектор за 2019-та година. Извештајот покажува зголемување на бројот на вработени за 832 лица, односно за 0,6%, споредено со 2018-та година.
Бројка, што ДПМНЕ не може да ја прифати затоа што не одговара на нивните лажни проекции и дезинформации за илјадници нови вработени, кои изминатиот период ги пласираа во јавноста“, пишува во ракцијата на Министерството.

Од МИОА велат дека согласно Законот за вработени во јавен сектор, Извештајот се објавува „најдоцна до крајот на првото тримесечје во тековната година, за претходната календарска година“.

Би можело да ве интересира

МИОА ги отфрли како неточни тврдењата на КСС за јавната администрација

Ана Ололовска

Стаменковска Стојковски: Продолжува изборната корпупција со секојдневно објавување на договори за вработување

Ана Ололовска

МИОА: ЕК ја потврди клучната улога на апликациите како што е Стоп корона во борба со Ковид-19

Ана Ололовска

Манчевски: Владата останува на заложбите за отворено партнерство, инклузивност и транспарентност

Ана Ололовска

МИОА ќе обезбедува викенд дозволи за здруженија за заштита на правата на животните

А1он

Дозволи за движење во полициски час од денеска преку интернет портал за таа намена

А1он