Министерот Салији се сретна со амбасадорката Суомалаинен

Од:

Министерот за правда Билен Салији и амбасадорката на Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија, Нина Суомалаинен на денешната средба во Скопје разговарале за актуелната политичка состојба во земјава.

Како што соопшти Министерството за правда, на средбата било разговарано за Законот за Академијата за судии и јавни обвинители, за Законот за обвинителството и за Законот за навреда и клевета.

Двајцата соговорници размениле мислења и за законите кои се произлезени како резултат од извештајот на Прибе, итните и приоритетните реформи и Венецијанската комисија.

Министерот Салији и се заблагодарил на амбасадорката Суомалаинен за посетата и изразил подготвеност за соработка во разрешувањето на сите проблеми во рамките на надлежностите на Министерството за правда.

Би можело да ве интересира

Маричиќ ја најави кампањата „Има решение“: Медијацијата е побрза и поекономична постапка

А1он

Османи: Опозицијата со 180 амандмани ги блокира измените за отстранување на ограничувањата за избор на дипломати за претседавањето со ОБСЕ

Ана Ололовска

Македонија во 2023 претседавач на ОБСЕ, почнуваат активностите за подготовка на претседавањето

Ана Ололовска

Полска го презема претседавањето со ОБСЕ

Министерството за правда одлучи оваа година да не предложи листа за новогодишни помилувања

А1он

ОБСЕ: Човековите права на мигрантите не се почитуваат секогаш

А1он