Мијалков: Секој ден сме на судење

Од:

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник 2“.

dobivaj vesti na viber

Откако по паузата, пред судот говореа адвокатите Боро Тасевски, Димитар Дангов и обвинетиот Влатко Сајковски, судијата Огнен Ставрев рече дека обвинетиот Мендух Тачи имал неодложни обврски до 17 часот и подвлече дека судењето ќе продолжи во 17:15 часот.

На ова изреагира обвинетата Анета Стефановска, која рече дека доаѓа од Битола и дека доколу судењето продолжи утре, ќе треба повторно да патува, а за тоа има проблеми од работа.

На ова се надоврза Љупчо Шврговски, адвокат на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, кој рече дека имаат и други судења и им треба време за подготовка за утрешните рочишта. Во дискусијата се приклучи и Мијалков, кој рече: „Сeкој ден сме на суд, и денеска, и утре и задутре“. По ова, со коментари се вмешаа и останатите адвокати на обвинетите.

Обвинителката Фатиме Фетаи посочи дека веќе еднаш направиле отстапка за усогласување на термините со цел денешното рочиште да се заврши со завршните зборови на сите обвинети. Судијата Огнен Ставрев даде пауза до 17:15 часот, кога треба да продолжи изнесувањето на завршните зборови на Анета Стефановска и Сашо Мијалков и нивните адвокати.

Во случајот „Титаник 2“, за кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ се обвинети лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешните членови на ДИК: Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев. Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, е обвинет за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание. Според обвинението на СЈО, Мијалков и Тачи се испазариле и успеале незаконски да биде поништено гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година. Во предметот беа обвинети и 5 управни судии, но Апелацискиот суд ги спаси од кривичен прогон.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Дума и Кондарко повторно сведочеа во „Титаник 2”

Ана Ололовска

Продолжува судењето за „Титаник“

Катерина Павлова-Николовска

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов