(ВИДЕО) Мијалков: Ако одлучи Апелација ќе ја одлежам казната во затвор

Од:

Ако одлучи Апелација ќе ја одлежам казната во затвор, рече поранешниот шеф на тајната слушна, Сашо Мијалков. Судот денеска го осуди Мијалков на три години затвор за случајот „Титаник 2“.

dobivaj vesti na viber

Тој во говорот пред судот за предлогот да му биде изречен притвор, по пресудата рече дека со ниеден гест досега не покажал дека мисли да бега.

„Со бегање не се решаваат проблемите.Стилот на моето живеење не е бегањето. Ако одлучи Апелација, јас ќе ја одлежам казната“, рече ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков.

Тој кажа дека тврдењата на обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи дека има опасност да избега без доказ и аргумент, се шпекулации и празни флоскули.

Судечкиот совет се повлече за да донесе одлука за барањето.

Претходно судот го осуди на три години затвор за поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков. Судечкиот совет составен од судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани и тројца поротници ги осуди на казна затвор од 3 години и два месеци години лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими на казна затвор од 4 години и 6 месеци.

Поранешните членови на ДИК, Сашо Срцев, Влатко Сајковски и Анета Стефановска добија казни од 3 години за незаконското поништување на гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година поради политичко влијание.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Се запленува имот на Сашо Мијалков за случајот „Империја“

Ландов

Каевски: Мицкоски го брани шефот Груевски, затоа молчи за црната листа на САД

Мијалков се жали што е на „црна листа“ во САД: Верувам дека ќе ја корегираат одлуката

Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Мијалков фати корона откако излезе од притвор, поради него се одложи судењето за „Плацови на Водно“

Кристијан Ландов