Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да применат

Од:

Пред еден месец кога Бугарија соопшти дека ќе ни подари вакцини против корона, тоа го поздравив и прашав дали Владата има воопшто план? Денес го добивме одговорот декa нема – вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Фејсбук статус во кој реагира на денешната изјава на српската премиерка, Ана Брнабиќ околу подготвенсота за земјава за вакцинирањето против ковид-19.

„Имено Премиерката на соседна Србија, Брнабиќ кажува дека и покрај тоа што одлучиле да помогнат со 8 илјади вакцини процесот е закочен зошто вакцината не е регистрирана и има отсуство на план за регистрација. Со други зборови, додека светот оди напред, нашата влада го губи времето, додека народот умира на рати. Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да ги применат. Што правеа додека регионот планираше и бараше вакцини“ – напиша Мицкоски.

Пред еден месец кога Бугарија соопшти дека ќе ни подари вакцини против корона, тоа го поздравив и прашав дали Владата…

Posted by Hristijan Mickoski on Thursday, 21 January 2021

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Чекајќи ги вакцините, народот измислува свои „лекови“: протнување под орев е анти-ковид терапија во делчевско

Жарко Настоски

Мицкоски: Заев на сила протурка гласање за доверба на Владата во Собранието

Жарко Настоски

Напаѓа трет бран коронавирус, Пановски апелира брисеви да се земаат на отворено оти просториите се гнезда за вирусот

Патникот кој се вратил од Занзибар е заразен со британскиот сој на вирусот

Жарко Настоски

Вакцинирани безмалку 3.000 здравствени работници, 119.000 граѓани чекаат во редот за имунизација против Ковид-19

Жарко Настоски

807 нови случаи на Ковид-19, починати се 5 лицa

Ана Ололовска