Мицкоски се сретна со Хашим Тачи

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, се сретна со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи.

На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски и Тачи ја афирмираа потребата од понатамошен развој на добрите односи помеѓу Република Македонија и Република Косово.

Соговорниците се осврнаа и на актуелната политичка состојба во Република Македонија. Мицкоски ги повтори ставовите на ВМРО-ДПМНЕ поврзани со потпишаниот Договор со Република Грција и нагласи дека Партијата не може да поддржи Договор со таква содржина.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев и Љупчо Николовски три години ја уништуваат економијата

(ВИДЕО) Стоилковски: Двете најголеми компании на Заеви должат на државата над 400.000 евра данок

Ана Ололовска

РИДЕА: Србија му должи на Косово над две милијарди евра за пензии

Ана Ололовска

Димков: Според Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ единствено решение е да се врати старото законско решение за спортот

Ана Ололовска

Вучиќ: Бараат да го признаеме Косово за членство во ЕУ, а не нудат ништо

Ана Ололовска

Ребиќ: Упадот на РОСУ во Митровица е заплашување на Србите по поразот во Интерпол

Ана Ололовска