Мицкоски: Сакаат да не натераат да се согласиме дека до 1945 сме биле Бугари, тоа нема да прифатиме

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека нема ништо против заедничкото чествување со Република Бугарија на великанот на Македонската револуционерна борба и идеологот на македонската независност, ако се слави големиот Македонец и македонски син Гоце Делчев.

dobivaj vesti na viber

Мицкоски ова го истакна на обележувањето на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев.

„Ако се слави 150 годишнината од раѓањето на големиот Македонец и македонски син Гоце Делчев, немам против“, рече Мицкоски.

Бугарија не е подготвена на реципроцитет и признавање на македонското малцинство, а од нас бара вклучување на бугарското малцинство во македонскиот Устав вели Мицкоски.

Мицкоски додаде дека Бугарија исто така не е подготвена да ја тргне понижувачката фуснота за македонскиот јазик и да признае дека е засебен и различен од бугарскиот, но и го злоупотребува членството во ЕУ за да ја уценува Македонија за да прифати заедничка историја.

– Сакаат да се обидат и да ја злоупотребат положбата што се членка на ЕУ да не натераат да прифатиме дека од среден век од првото бугарско царство се до 1945 година имаме заедничка историја и сме биле еден народ, Бугари. Тоа нема никогаш да го прифатиме, потенцираше Мицкоски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ народот е се посиромашен, АД ЕЛЕМ понуди 17% поскапа струја

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Народот го чувствува осиромашувањето и националното понижување, а во исто време го гледа дивеењето и насилството на власта

Ана Ололовска

Мицкоски: Власта веднаш да престане да преговара за македонскиот идентитет, јазик и историја

А1он

Стојаноска: Да се симне имунитетот на пратеникот Арбер Адеми и да одговара за насилството во Собранието

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ најавува ново поскапување на струјата од најмалку 17%, нов ценовен шок за осиромашените граѓани

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да каже што тајно преговара тим од владата во Софија

Ана Ололовска