Мицкоски по средбата со Ахмети: Предвремени избори час поскоро, во преговорите со Бугарија да не се коленичи

Од:

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети, вели дека разговарале за две теми.

dobivaj vesti na viber

„Разговаравме за две теми генерално, еден час траеше средбата, првата тема беше спорот со нашиот источен сосед каде што јас ги повторив нашите тези принципиелниот став да се почитува Резолуцијата усвоена од Парламентот, од сите политички партии и изразив загриженост поради фактот што колку повеќе ги напуштаме нашите преговарачки позиции, толку повеќе барањата од нашиот источен сосед се поголеми и на тој начин само се уништува преговарачката позиција и ништо не се добива за возврат.

Јас лично и ВМРО-ДПМНЕ цениме дека треба да се напушти принципот на коленичење и сервилност, треба да се покаже карактер и да се вложиме максимално сите за да го покажеме тој карактер тоа е она коешто е моја порака, како и тоа дека доста е од срамови и понижување, народот е фрустриран затоа што многу отстапки направи во оваа наша независност, а во суштина уште сме во предворјето и не можеме да го почнеме тој процес на преговори. Тоа е нашата принципиелна позиција и таа позиција подготвен сум да ја бранам и со факти и со аргументи било каде и пред било кој.

Втората тема којашто ја зборуваме беше темата за предвремени парламентарни избори. Имајќи во предвид дека како ВМРО-ДПМНЕ можеби бевме и предмет на критика од страна на јавноста, бидејќи бевме некако молчаливи изминатиов период и не бевме присутни во јавноста само со една цел, да не си најде некој изговор дека ете ВМРО-ДПМНЕ е виновно зошто ние не ја добиваме датата за почеток на преговорите. Но, сега веќе кога и повеќе од јасно дека поминува и декември месец, се бараат некои нови шест месеци за преговори, едноставно последниот адут којшто го имаше оваа Влада заминува во неповрат.

Имајќи ја во предвид состојбата во општеството, криминалот и корупцијата нефункционалните институции, недисциплината, лошата економска и енергетска состојба во земјава и уште многу други фактори коишто негативно влијаат, мојот став е дека само со сериозен ресет на системот, многу макотрпна работа и нови луѓе можеме да излеземе од оваа кризна состојба од којашто се наоѓаме, а за тоа се потребни предвремени парламентарни избори. Така што јас го кажувам мојот став не ставот на господинот Али Ахмети, дека предвремени парлaментарни избори се потребни час поскоро од овие причини и овие аргументи кои ги имаме. Сепак во моментов ВМРО-ДПМНЕ е најголема пратеничка група со најголем број на грaдоначалници и советници, има политичко право и кредибилитет да бара предвремени парламентарни избори бидејќи победи на два пати на локалните избори и во првиот и вториот круг убедливо“, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ закажа протест за 18 јуни во Скопје

Кристијан Ландов

Мицевски: Уследува активна блокада бидејќи Ковачевски и Владата одбија дијалог во четири клучни области за граѓаните и разговор за предвремени избори

А1он

СДСМ: Фарса седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ со штетни одлуки нарачани од Никола Груевски

А1он

Николоски: Од 10 мај почнуваме со активна блокада на Собранието

Искра Манојлоска

СДСМ: Мицкоски дејствува по наредба на Груевски, седницата на Извршен комитет е чиста фарса

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Бујар и Ахмети да се договорат дали ја праќале Теута Арифи предлог амбасадор или не и на колку места

А1он