Мицкоски: Голем ден за нашата света Црква, сведоци сме на историја

Од:

Голем ден за нашата света Македонска Православна Црква – Охридската Архиепископија.Нашата црква мора да е обединета, нашиот Синод, свештеството, исто како што мора да биде обединет и нашиот народ, и тогаш сите искушенија, бури и премрежја ќе бидат премостливи порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Миицкоски по објавата на признавање на автокефалноста на МПЦ од Српската црква.

– Да продолжиме да чекориме обединето.Честитки за мудроста, обединетоста и достојноста на Синодот и неговото блаженство г.г. Стефан, за градењето на мостови, за бранењето на нашиот идентитет и вредности во кои веруваме, за премостените децениски и вековни јазови. После одлуката на Вселенската патријаршија, како и оваа денес, сведоци сме на историја важна за нашиот народ и нашата Македонија вели Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: На следните избори ќе победи ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Мицкоски: Ова чествување е „примитивна естрадна политика“

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Апасиев во параноја, а неговиот заложник Мицкоски во депресија

Мицкоски: Во Кисела Вода се реализира се што е ветено

СДСМ: Мицкоски вергла, заглавен во сопствените лаги

СДСМ: Мицкоски се заплетка во сопствените леги, ниту има притисоци ниту има распуштање на Собранието