ВИДЕО: Мицкоски бара притвор за Катица Јанева

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција кажа дека разговарал со поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за имотот на партијата, кој е под истрага во еден од предметите на СЈО.

Како што тврди Мицкоски таа барала поддршка на законот за СЈО за да се одмрзне партискиот имот.

За ова, рече тој, подготвен е да сведочи.

За вчерашното апсење Мицкоски вели дека е голем октопод, втор криминален од обвинители поддржани од власта.

– Акцијата е театар за да се спасат вистинските криминалци, за да се заштити Катица Јанева. Врвот на власта седи зад овој скандал, рече Мицкоски.

„Компромитираното СЈО е завршена работа, а сега треба да има притвор за Катица Јанева и сите вмешани, зошто исполнети се сите услови за ваква мерка. Има можност за повторување на делото зошто Јанева уште е прв човек на СЈО, има можност за бегство и за влијание“, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се приведат сите инволвирани во „Рекет“, четири месеци се прикриваат трагите

(ВИДЕО) Трипуновски: Земјоделците немаат ни за леб, субвенциите не се исплатени во целост

(ВИДЕО) Николов: Триото Заев – Дончев – Филипче на здравството гледаат како на приватна фирма

(ВИДЕО) Арсовски: СЈО нема повеќе кредибилитет

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Царовска водеше грижа немаше да го укине додатокот за трето дете

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е на колена, а оваа Влада веќе нема кредибилитет бидејќи тоне во корупција